Info
  • Poiana Narciselor - Dumbrava Vadului

  • de 360rvr
  • data 08-12-2009, 07:49
  • Data vizitării:
  • vizualizări 2469
  • Comentarii 0
Info imagine
  • Denumire
  • -

  • Descriere
  • -

Similare
Pădurea Slivuţ...Pădurea Slivuţ
by: system
vizualizări: 1688

Romania, Comuna Sercaia, sat Vad. Rezervatia se afla la 60km de Brasov. In satul Vad (pe drumul national DN73A) se urmeaza drumul comunal Dc65 ... cam pana se termina :)
Vezi pe hartă

Dumbrava Vadului, cunoscută şi sub numele de Poiana Narciselor, Dumbrava Narciselor, precum şi sub numele, folosit mai ales de localnici Pădurea Vadului, este o rezervaţie floristică în Depresiunea Făgăraşului lângă comuna Sercaia. Pădure de stejari de circa 400 ha, cu poiene acoperite de un imens covor de narcise care înfloresc la sfarşitul lunii mai.


Dumbrava Vadului este situată, spre Sud-Vest, la vreo 3 km de satul Vad, pe şoseaua asfaltată DC65. Primăvara, în luna mai, printre stejari, înfloresc milioane de narcise (Narcissus stellaris). O parte din pădure este rezervaţie naturală.


Narcisele înflorite pot avea o densitate de până la 150 de fire pe metrul pătrat, ocupând aproximativ 300 de hectare. În afară de narcise, în rezervaţia mai pot fi admiraţi şi irişii înfloriţi.


Pe acest amplasament se desfăşoară anual, în luna mai, „Festivalul Narciselor”. Din păcate, prin culesul abuziv şi „industrial” al narciselor, prin vandalism, acestea şi-au restrâns foarte mult aria de apariţie.


Activităţi:
Participare la spectacolele folclorice: dans, cânt şi port popular din zonă;
Plimbări până la Monumentul Rupestru de la Dealul Pleşu.


Cum ajungeţi:
78 de kilometri de Braşov, foarte aproape de Făgăraş;
DN1 Sibiu – Făgăraş – Sercaia – Vad (89 km);
E68 Braşov – Codlea – Vad (57 km);
E574 Braşov – Râşnov – Poiana Mărului – Sinca – Vad (63 km);
DN73 Piteşti – Râşnov- Poiana Mărului – Sinca – Vad;
DN13 Sighişoara – Rupea – Racoş – Sereaia – Vad (84 km).


Obiective turistice în zonă:
Poienile cu narcise din Dumbrava Vadului;
Monumentul Rupestru de la Dealul Pleşu (la câţiva kilometri de Vad, către munte, în dreptul localităţii Sinca Veche), monument unicat în Transilvania, datând din epoca paleocrestină;
Biserica Evanghelică din Halmeag.



  • de razvan
    data 11-03-2010, 12:30

    frumos

    Nu-s un impatimit al florilor, insa Poiana Narciselor este extraordinara. :)

Parteneri 360RVR
Sugestii Contact English Romanian Deutsch Italian